SEO seriál 2. díl – SEO vs. PPC – jaký je rozdíl?

SEO seriál 2. díl - SEO vs. PPC – jaký je rozdíl?

Ukážeme si nejdříve vliv zapojení SEO a PPC kampaní na modelové situaci. Řekněme, že jste firma, prodávající skákací hrady. Do vyhledávače zadáte heslo ‚skákací hrad‘, postupně proklikáváte stránky s výsledky, ale ani na desáté stránce jste svůj web nenašli. Začínáte být zoufalí – začínáte uvažovat, jak se vyhoupnout výše, aby vás potenciální zákazníci našli. Právě v tom vám pomůže SEO.

Pro přehlednější vysvětlení rozdílu mezi SEO a PPC uvedeme také praktický příklad na obrázku:

 

Při zadání hledaného výrazu – v tomto případě ‚spořící účet‘ se nejdříve zobrazí výsledky typu PPC – placené výsledky vyhledávání. Jsou označeny štítky ‚Reklama‘ a za každý proklik odvádíte poplatek příslušnému vyhledávači.
Pod těmito výsledky se pak objevují neplacené, tzv. organické výsledky vyhledávání. Jde o výsledky, za které nic neplatíte – jsou generovány vyhledávači, jelikož je vyhodnotí jako relevantní na daný dotaz. Vaši pozici v tomto seznamu můžete ovlivnit právě skrze SEO.
Takže proč SEO stojí za to? Nic za něj neplatíte, pouze správně popíšete předmět vašeho podnikání, ohlídáte si několik faktorů, které popíšeme příště, a brzy uvidíte, že vaše pozice ve výsledcích vyhledávání poskočí o několik míst nahoru – a vaši zákazníci vás tak spíše najdou.

V příštím díle si představíme jednotlivé faktory, ovlivňující vaše SEO a poradíme, jak získat co nejlepší ‘SEO skóre’.