Google Universal Analytics v červnu 2023 končí, nahradí je GA4

Google Universal Analytics v červnu 2023 končí, nahradí je GA4

Pokud podnikáte na internetu – tedy pokud máte vlastní web nebo dokonce provozujete e-shop – určitě vás zajímá, kdo (a na co) na vašich stránkách kliká. Asi nejznámějším nástrojem zaměřujícím se na analýzu návštěvnosti webů jsou Google Analytics. Ty vám mimo jiné prozradí, kolik je vašim potenciálním zákazníkům let, co je zajímá a na co se na vašem webu dívají. Ale pozor – Google Analytics v červenci 2023 nahradí nová verze. Kde tedy po 1.7.2023 získat data a co udělat pro to, aby na vašem webu analýza návštěvnosti fungovala?

Zásadní je v této chvíli nezaspat a přejít co nejdříve ze staré verze Google Universal Analytics na verzi novou, tedy Google Analytics 4 (zkráceně GA4). Stará verze totiž přestane 1.7.2023 fungovat, přestane sbírat data o návštěvnosti a nebude již pro váš web užitečná. Proto se vám vyplatí již nyní přenastavit váš web na užívání GA4, která je v této funkci zastoupí.

Avšak ještě než se s Google Universal Analytics jednou provždy rozloučíte, stáhněte si z nich data o návštěvnosti, která se vám budou hodit pro porovnání statistik v budoucnu. Export dat můžete provést zhruba ještě šest měsíců po ukončení fungování staré verze. Pokud si s exportem dat nevíte rady, rádi vám je ve správném formátu zprostředkujeme.

Na Google Analytics 4 můžete (a měli byste) přejít co nejdříve. Kompletní návod jak na to naleznete na stránkách technické podpory Google. Je také možné, že váš web již GA4 využívá (pokud byl založen po 20. říjnu 2020). Ověřit si to můžete takto. Pozor také, pokud využíváte k inzerci vašich produktů službu Google Ads – tu je také potřeba přesměrovat na nový analytický nástroj.

Pokud chcete mít jistotu, že přechod vašeho webu na GA4 proběhne správně a nepřijdete o žádná data, rádi vám pomůžeme.